Tiling Shell - en to ru translation catalogue (139 entries)

en: to split a tile
ru: для разделения плитки

en: to split a tile vertically
ru: для вертикального разделения плитки

en: to delete a tile
ru: для удаления плитки

en: use the indicator button to save or cancel
ru: используйте кнопку-индикатор для сохранения или отмены

en: Edit Layouts
ru: Редактировать макеты

en: New Layout
ru: Новый макет

en: Save
ru: Сохранить

en: Cancel
ru: Отмена

en: General
ru: Общие

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Configure the appearance of Tiling Shell
ru: Настройка внешнего вида Tiling Shell

en: Show Indicator
ru: Показать индикатор

en: Whether to show the panel indicator
ru: Отображать ли индикатор на панели

en: Inner gaps
ru: Внутренние отступы

en: Gaps between windows
ru: Отступы между окнами

en: Outer gaps
ru: Внешние отступы

en: Gaps between a window and the monitor borders
ru: Отступы между окном и границами монитора

en: Blur (experimental feature)
ru: Размытие (экспериментальная функция)

en: Apply blur effect to Snap Assistant and tile previews
ru: Применить эффект размытия к Snap Assistant и превью плиток

en: Snap Assistant threshold
ru: Порог срабатывания Snap Assistant

en: Minimum distance from the Snap Assistant to the pointer to open it
ru: Минимальное расстояние от указателя до Snap Assistant для его активации

en: Apply blur effect to Snap Assistant
ru: Применить эффект размытия к Snap Assistant

en: Selected tile preview
ru: Превью выбранной плитки

en: Apply blur effect to selected tile preview
ru: Применить эффект размытия к превью выбранной плитки

en: Window border
ru: Граница окна

en: Show a border around focused window
ru: Показать границу вокруг активного окна

en: Enable
ru: Включить

en: Smart border radius
ru: Умный радиус границ

en: Width
ru: Ширина

en: The size of the border
ru: Размер границы

en: Border color
ru: Цвет границы

en: Choose the color of the border
ru: Выберите цвет границы

en: Animations
ru: Анимации

en: Customize animations
ru: Настройка анимаций

en: Snap assistant animation time
ru: Время анимации Snap Assistant

en: The snap assistant animation time in milliseconds
ru: Длительность анимации Snap Assistant в миллисекундах

en: Tiles animation time
ru: Время анимации плиток

en: The tiles animation time in milliseconds
ru: Длительность анимации плиток в миллисекундах

en: Behaviour
ru: Поведение

en: Configure the behaviour of Tiling Shell
ru: Настройка поведения Tiling Shell

en: Enable Snap Assistant
ru: Включить Snap Assistant

en: Move the window on top of the screen to snap assist it
ru: Переместите окно к верхнему краю экрана для вызова Snap Assistant

en: Enable Tiling System
ru: Включить тайлинг систему

en: Hold the activation key while moving a window to tile it
ru: Удерживайте клавишу активации при перемещении окна для его размещения

en: Tiling System deactivation key
ru: Клавиша отключения тайлинг системы

en: Hold the deactivation key while moving a window to deactivate the tiling system
ru: Удерживайте клавишу отключения при перемещении окна, чтобы отключить тайлинг систему

en: Span multiple tiles
ru: Растянуть на несколько плиток

en: Hold the activation key to span multiple tiles
ru: Удерживайте клавишу активации, чтобы растянуть окно на несколько плиток

en: Enable Auto Tiling
ru: Включить автотайлинг

en: Automatically tile new windows to the best tile
ru: Автоматически размещать новые окна в подходящие плитки

en: Enable auto-resize of the complementing tiled windows
ru: Включить автоизменение размера соседних плиток

en: When a tiled window is resized, auto-resize the other tiled windows near it
ru: При изменении размера плитки автоматически менять размер соседних плиток

en: Restore window size
ru: Восстанавливать размер окна

en: Whether to restore the windows to their original size when untiled
ru: Восстанавливать ли оригинальный размер окон при откреплении от плитки

en: Add snap assistant and auto-tile buttons to window menu
ru: Добавить кнопки Snap Assistant и автотайлинга в меню окна

en: Add snap assistant and auto-tile buttons in the menu that shows up when you right click on a window title
ru: Добавить кнопки Snap Assistant и автотайлинга в меню, вызываемое правым кликом по заголовку окна

en: Screen Edges
ru: Границы экрана

en: Drag windows against the top, left and right screen edges to resize them
ru: Перетаскивание окна к верхней, левой или правой границе экрана для изменения их размера

en: Drag against top edge to maximize window
ru: Перетаскивание к верхней границе для максимизации окна

en: Drag windows against the top edge to maximize them
ru: Перетаскивание окна к верхней границе экрана, чтобы развернуть его

en: Quarter tiling activation area
ru: Область активации тайлинга на четверть

en: Activation area to trigger quarter tiling (%% of the screen)
ru: Область активации тайлинга на четверть (%% от экрана)

en: Windows suggestions
ru: Подсказки размещения окон

en: Enable and disable windows suggestions
ru: Включение и отключение подсказок размещения окон

en: Enable window suggestions for the tiling system
ru: Включить подсказки размещения окон для тайлинг системы

en: Provides smart suggestions to fill empty tiles when using the tiling system
ru: Предлагает умные варианты для заполнения пустых плиток при использовании тайлинг системы

en: Enable window suggestions for the snap assistant
ru: Включить подсказки размещения окон для Snap Assistant

en: Offers suggestions to populate empty tiles when using the snap assistant
ru: Предлагает варианты заполнения пустых плиток при использовании Snap Assistant

en: Layouts
ru: Макеты

en: Configure the layouts of Tiling Shell
ru: Настройка макетов Tiling Shell

en: Edit layouts
ru: Редактировать макеты

en: Open the layouts editor
ru: Открыть редактор макетов

en: Export layouts
ru: Экспорт макетов

en: Export layouts to a file
ru: Экспортировать макеты в файл

en: Import layouts
ru: Импорт макетов

en: Import layouts from a file
ru: Импортировать макеты из файла

en: Select layouts file
ru: Выберите файл макетов

en: Open
ru: Открыть

en: Reset layouts
ru: Сброс макетов

en: Bring back the default layouts
ru: Восстановить макеты по умолчанию

en: Keybindings
ru: Горячие клавиши

en: Use hotkeys to perform actions on the focused window
ru: Используйте горячие клавиши для действий с активным окном

en: Move window to right tile
ru: Переместить окно в правую плитку

en: Move the focused window to the tile on its right
ru: Переместить активное окно в плитку справа

en: Move window to left tile
ru: Переместить окно в левую плитку

en: Move the focused window to the tile on its left
ru: Переместить активное окно в плитку слева

en: Move window to tile above
ru: Переместить окно в плитку выше

en: Move the focused window to the tile above
ru: Переместить активное окно в плитку сверху

en: Move window to tile below
ru: Переместить окно в плитку ниже

en: Move the focused window to the tile below
ru: Переместить активное окно в плитку снизу

en: Span window to right tile
ru: Растянуть окно на правую плитку

en: Span the focused window to the tile on its right
ru: Растянуть активное окно на плитку справа

en: Span window to left tile
ru: Растянуть окно на левую плитку

en: Span the focused window to the tile on its left
ru: Растянуть активное окно на плитку слева

en: Span window above
ru: Растянуть окно вверх

en: Span the focused window to the tile above
ru: Растянуть активное окно на плитку сверху

en: Span window down
ru: Растянуть окно вниз

en: Span the focused window to the tile below
ru: Растянуть активное окно на плитку снизу

en: Span window to all tiles
ru: Растянуть окно на все плитки

en: Span the focused window to all the tiles
ru: Растянуть активное окно на все плитки

en: Untile focused window
ru: Извлечь активное окно из тайлинга

en: Move window to the center
ru: Переместить окно в центр

en: Move the focused window to the center of the screen
ru: Переместить активное окно в центр экрана

en: Focus window to the right
ru: Фокус на окне справа

en: Focus the window to the right of the current focused window
ru: Сфокусироваться на окне справа от текущего

en: Focus window to the left
ru: Фокус на окне слева

en: Focus the window to the left of the current focused window
ru: Сфокусироваться на окне слева от текущего

en: Focus window above
ru: Фокус на окне сверху

en: Focus the window above the current focused window
ru: Сфокусироваться на окне выше текущего

en: Focus window below
ru: Фокус на окне снизу

en: Focus the window below the current focused window
ru: Сфокусироваться на окне ниже текущего

en: Focus next window
ru: Фокус на следующем окне

en: Focus the window next to the current focused window
ru: Сфокусироваться на следующем окне относительно текущего

en: Focus previous window
ru: Фокус на предыдущем окне

en: Focus the window prior to the current focused window
ru: Сфокусироваться на предыдущем окне относительно текущего

en: Highlight focused window
ru: Выделить активное окно

en: Minimize all the other windows and show only the focused window
ru: Свернуть все остальные окна и показать только активное

en: View and Customize all the Shortcuts
ru: Просмотр и настройка всех сочетаний клавиш

en: View and Customize Shortcuts
ru: Просмотр и настройка горячих клавиш

en: Enable next/previous window focus to wrap around
ru: Включить зацикливание при переключении окон

en: When focusing next or previous window, wrap around at the window edge
ru: При переключении между окнами переходить от последнего к первому и наоборот

en: Import, export and reset
ru: Импорт, экспорт и сброс

en: Import, export and reset the settings of Tiling Shell
ru: Импорт, экспорт и сброс настроек Tiling Shell

en: Export settings
ru: Экспорт настроек

en: Export settings to a file
ru: Экспортировать настройки в файл

en: Export settings to a text file
ru: Экспортировать настройки в текстовый файл

en: Text file
ru: Текстовый файл

en: Import settings
ru: Импорт настроек

en: Import settings from a file
ru: Импортировать настройки из файла

en: Select a text file to import from
ru: Выберите текстовый файл для импорта

en: Reset settings
ru: Сброс настроек

en: Bring back the default settings
ru: Восстановить настройки по умолчанию

en: Donate on ko-fi
ru: Поддержать на Ko-fi

en: Report a bug
ru: Сообщить об ошибке

en: Request a feature
ru: Предложить новую функцию

en: Have issues, you want to suggest a new feature or contribute?
ru: Возникли проблемы, есть идея или хотите внести вклад?

en: Open a new issue on
ru: Открыть новую задачу на

en: New accelerator…
ru: Новое сочетание клавиш…

en: Use Backspace to clear
ru: Нажмите Backspace для очистки
