Tiling Shell - en to it translation catalogue (165 entries)

en: Select the layout to edit
it: Seleziona il layout da modificare

en: Close
it: Chiudi

en: to split a tile
it: per dividere un riquadro

en: to split a tile vertically
it: per dividere un riquadro verticalmente

en: to delete a tile
it: per cancellare un riquadro

en: use the indicator button to save or cancel
it: usa l'icona sul pannello superiore per salvare o annullare

en: How to use the editor
it: Come usare l'editor

en: Start editing
it: Inizia la modifica

en: Move to best tile
it: Sposta nel riquadro migliore

en: Move to leftmost tile
it: Sposta nel riquadro più a sinistra

en: Move to rightmost tile
it: Sposta nel riquadro più a destra

en: Edit Layouts
it: Modifica layout

en: New Layout
it: Nuovo layout

en: Save
it: Salva

en: Cancel
it: Annulla

en: General
it: Generale

en: Appearance
it: Aspetto

en: Configure the appearance of Tiling Shell
it: Configura l'aspetto di Tiling Shell

en: Show Indicator
it: Mostra icona

en: Whether to show the panel indicator
it: Se mostrare l'indicatore del pannello oppure no

en: Inner gaps
it: Spazi interni

en: Gaps between windows
it: Spazi tra le finestre

en: Outer gaps
it: Spazi esterni

en: Gaps between a window and the monitor borders
it: Spazi tra una finestra e i bordi del monitor

en: Blur (experimental feature)
it: Sfocatura (funzione sperimentale)

en: Apply blur effect to Snap Assistant and tile previews
it: Applica l'effetto sfocatura allo Snap Assistant e alle anteprime dei riquadri

en: Snap Assistant threshold
it: Soglia di attivazione dello Snap Assistant

en: Minimum distance from the Snap Assistant to the pointer to open it
it: Distanza minima dallo Snap Assistant al puntatore per aprirlo

en: Apply blur effect to Snap Assistant
it: Applica l'effetto sfocatura allo Snap Assistant

en: Selected tile preview
it: Anteprima del riquadro selezionato

en: Apply blur effect to selected tile preview
it: Applica l'effetto sfocato all'anteprima del riquadro selezionato

en: Window border
it: Bordo della finestra

en: Show a border around focused window
it: Mostra un bordo attorno alla finestra selezionata

en: Enable
it: Abilita

en: Smart border radius
it: Border radius intelligente

en: Dynamically adapt to the window's actual border radius
it: Addatta dinamicamente al bordo della finestra

en: Width
it: Larghezza

en: The size of the border
it: La dimensione del bordo

en: Border color
it: Colore bordo

en: Choose the color of the border
it: Scegli il colore del bordo

en: Animations
it: Animazioni

en: Customize animations
it: Personalizza animazioni

en: Snap assistant animation time
it: Tempo di animazione dello Snap Assistant

en: The snap assistant animation time in milliseconds
it: Tempo di animazione delo Snap Assistant in millisecondi

en: Tiles animation time
it: Tempo di animazione dei riquadri

en: The tiles animation time in milliseconds
it: Il tempo di animazione dei riquadri in millisecondi

en: Behaviour
it: Comportamento

en: Configure the behaviour of Tiling Shell
it: Configura il comportamento di Tiling Shell

en: Enable Snap Assistant
it: Abilita Snap Assistant

en: Move the window on top of the screen to snap assist it
it: Sposta la finestra nella parte superiore dello schermo per usare lo Snap Assistant

en: Sync layout when tiling with Snap Assistant
it: Imposta il layout attivo quando lo Snap Assistant viene utilizzato

en: Change the active layout to match the layout used when tiling a window with Snap Assistant
it: Quando una finestra viene spostata con lo Snap Assistant, cambia anche il layout attivo con quello usato con lo Snap Assistant

en: Enable Tiling System
it: Abilita sistema di tiling

en: Hold the activation key while moving a window to tile it
it: Tieni premuto il tasto di attivazione mentre sposti una finestra per affiancarla

en: Tiling System deactivation key
it: Tasto di disattivazione del sistema di tiling

en: Hold the deactivation key while moving a window to deactivate the tiling system
it: Tieni premuto il tasto di disattivazione mentre sposti una finestra per chiudere il sistema di tiling

en: Span multiple tiles
it: Unisci più riquadri

en: Hold the activation key to span multiple tiles
it: Tieni premuto il tasto di attivazione per unire più riquadri

en: Enable Auto Tiling
it: Abilita sistema di tiling automatico

en: Automatically tile new windows to the best tile
it: Posiziona automaticamente le nuove finestre nel migliore riquadro

en: Enable auto-resize of the complementing tiled windows
it: Abilita il ridimensionamento automatico delle finestre affiancate

en: When a tiled window is resized, auto-resize the other tiled windows near it
it: Quando una finestra viene ridimensionata, ridimensiona automaticamente le altre finestre affiancate ad essa

en: Restore window size
it: Ripristina le dimensioni della finestra

en: Whether to restore the windows to their original size when untiled
it: Se ripristinare le finestre alle dimensioni originali oppure no

en: Add snap assistant and auto-tile buttons to window menu
it: Aggiungi lo Snap Assistant e i pulsanti di affiancamento automatico al menu della finestra

en: Add snap assistant and auto-tile buttons in the menu that shows up when you right click on a window title
it: Aggiungi lo Snap Assistant e i pulsanti di affiancamento automatico nel menu visualizzato quando si fa clic con il pulsante destro del mouse sul titolo di una finestra

en: Add tiled windows to ALT+TAB menu
it: Aggiungi finestre affiancate al menu ALT+TAB

en: Add the tiled windows to the ALT+TAB menu to open all the tiled windows at once
it: Aggiungi le finestre affiancate al menu ALT+TAB per aprirle tutte contemporaneamente

en: Raise tiled windows together
it: Mostra assieme tutte le finestre affiancate

en: When one tiled window is raised, raise all tiled windows into the foreground together
it: Quando una finestra affiancata viene portata in primo piano, porta in primo piano anche tutte le altre finestre affiancate

en: Screen Edges
it: Bordi dello schermo

en: Drag windows against the top, left and right screen edges to resize them
it: Trascina le finestre contro i bordi superiore, sinistro e destro dello schermo per ridimensionarle

en: Drag against top edge to maximize window
it: Trascina contro il bordo superiore per ingrandire la finestra

en: Drag windows against the top edge to maximize them
it: Trascina le finestre contro il bordo superiore per massimizzarle

en: Quarter tiling activation area
it: Area di attivazione della divisione in quarti

en: Activation area to trigger quarter tiling (%% of the screen)
it: Area di attivazione per attivare la divisione in quarti (%% dello schermo)

en: Edge tiling offset
it: Distanza massima dal bordo

en: Offset from the screen edge to trigger edge tiling (in pixels)
it: Distanza massima dal bordo dello schermo, in pixels, per attivare la divisione in quarti

en: Windows suggestions
it: Finestre suggerite

en: Enable and disable windows suggestions
it: Abilita e disabilita il suggerimento delle finestre

en: Enable window suggestions for the tiling system
it: Abilita il suggerimento delle finestre quando usi il sistema di tiling

en: Provides smart suggestions to fill empty tiles when using the tiling system
it: Fornisce suggerimenti intelligenti per riempire i riquadri vuoti quando viene usato il sistema di tiling

en: Enable window suggestions for the snap assistant
it: Abilita il suggerimento delle finestre quando usi lo snap assistant

en: Offers suggestions to populate empty tiles when using the snap assistant
it: Offre suggerimenti per popolare i riquadri vuoti quando viene usato lo snap assistant

en: Configure the layouts of Tiling Shell
it: Configura i layout di Tiling Shell

en: Edit layouts
it: Modifica layouts

en: Open the layouts editor
it: Apre l'editor dei layouts

en: Export layouts
it: Esporta layouts

en: Export layouts to a file
it: Esporta layouts in un file

en: Import layouts
it: Importa layouts

en: Import layouts from a file
it: Importa layouts da un file

en: Select layouts file
it: Seleziona file di layouts

en: Open
it: Apri

en: Reset layouts
it: Ripristina layouts

en: Bring back the default layouts
it: Ripristina i layouts predefiniti

en: Keybindings
it: Scorciatoie da tastiera

en: Use hotkeys to perform actions on the focused window
it: Usa i tasti di scelta rapida per eseguire azioni sulla finestra selezionata

en: Move window to right tile
it: Sposta la finestra nel riquadro destro

en: Move the focused window to the tile on its right
it: Sposta la finestra selezionata sul riquadro alla sua destra

en: Move window to left tile
it: Sposta la finestra nel riquadro sinistro

en: Move the focused window to the tile on its left
it: Sposta la finestra selezionata sul riquadro alla sua sinistra

en: Move window to tile above
it: Sposta la finestra nel riquadro sopra

en: Move the focused window to the tile above
it: Sposta la finestra selezionata sul riquadro sopra

en: Move window to tile below
it: Sposta la finestra sul riquadro sottostante

en: Move the focused window to the tile below
it: Sposta la finestra selezionata sul riquadro sottostante

en: Span window to right tile
it: Estendi la finestra al riquadro destro

en: Span the focused window to the tile on its right
it: Extendi la finestra selezionata sul riquadro alla sua destra

en: Span window to left tile
it: Estendi la finestra al riquadro sinistro

en: Span the focused window to the tile on its left
it: Estendi la finestra selezionata al riquadro alla sua sinistra

en: Span window above
it: Estendi finestra verso l'alto

en: Span the focused window to the tile above
it: Estendi la finestra selezionata al riquadro in alto

en: Span window down
it: Estendi finestra verso il basso

en: Span the focused window to the tile below
it: Estendi la finestra selezionata al riquadro sottostante

en: Span window to all tiles
it: Estendi la finestra a tutti i riquadri

en: Span the focused window to all the tiles
it: Estendi la finestra selezionata a tutti i riquadri

en: Untile focused window
it: Sgancia la finestra selezionata

en: Move window to the center
it: Sposta la finestra al centro

en: Move the focused window to the center of the screen
it: Sposta la finestra selezionata al centro dello schermo

en: Focus window to the right
it: Seleziona finestra a destra

en: Focus the window to the right of the current focused window
it: Seleziona la finestra a destra della finestra attualmente selezionata

en: Focus window to the left
it: Seleziona finestra a sinistra

en: Focus the window to the left of the current focused window
it: Seleziona la finestra a sinistra della finestra attualmente selezionata

en: Focus window above
it: Seleziona finestra in alto

en: Focus the window above the current focused window
it: Seleziona la finestra in alto alla finestra attualmente selezionata

en: Focus window below
it: Seleziona la finestra in basso

en: Focus the window below the current focused window
it: Seleziona la finestra in basso alla finestra attualmente selezionata

en: Focus next window
it: Seleziona finestra successiva

en: Focus the window next to the current focused window
it: Seleziona la finestra successiva alla finestra attualmente selezionata

en: Focus previous window
it: Seleziona finestra precedente

en: Focus the window prior to the current focused window
it: Seleziona la finestra precedente alla finestra attualmente selezionata

en: Highlight focused window
it: Evidenzia la finestra focalizzata

en: Minimize all the other windows and show only the focused window
it: Riduci a icona tutte le altre finestre e mostra solo la finestra focalizzata

en: Cycle layouts
it: Scorri layouts

en: Cycle through available workspace layouts
it: Scorri i layout dell'area di lavoro disponibili

en: View and Customize all the Shortcuts
it: Visualizza e personalizza tutte le scorciatoie

en: View and Customize Shortcuts
it: Visualizza e personalizza le scorciatoie

en: Enable next/previous window focus to wrap around
it: Permetti al focus del successore/precedente di ricominciare da capo

en: When focusing next or previous window, wrap around at the window edge
it: Quando passi il focus alla finestra successiva o precedente, ricomincia da capo se non ci sono altre finestre

en: Restrict directional focus to tiled windows
it: Limita la messa a fuoco direzionale alle finestre affiancate

en: When using directional focus navigation, only consider tiled windows
it: Quando si utilizza la navigazione con messa a fuoco direzionale, considerare solo le finestre affiancate

en: Import, export and reset
it: Importa, esporta e resetta

en: Import, export and reset the settings of Tiling Shell
it: Importa, esporta e resetta le impostazioni di Tiling Shell

en: Export settings
it: Esporta le impostazioni

en: Export settings to a file
it: Esporta le impostazioni in un file

en: Export settings to a text file
it: Esporta le impostazioni in un file di testo

en: Text file
it: File di testo

en: Import settings
it: Importa le impostazioni

en: Import settings from a file
it: Importa le impostazioni da un file

en: Select a text file to import from
it: Seleziona un file di testo dal quale importare le impostazioni

en: Reset settings
it: Resetta le impostazioni

en: Bring back the default settings
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Donate on ko-fi
it: Fai una donazione

en: Report a bug
it: Segnala un bug

en: Request a feature
it: Richiedi una funzionalità

en: Have issues, you want to suggest a new feature or contribute?
it: Hai problemi, vuoi suggerire una nuova funzionalità o contribuire?

en: Open a new issue on
it: Apri una nuova issue su

en: Choose how windows snap to screen edges
it: Scegli come le finestre vengono mosse verso i bordi dello schermo

en: Adaptive
it: Adattivo

en: Follow corners of selected layout or screen halves
it: Segui gli angoli del layout selezionato o la metà dello schermo

en: Granular
it: Granulare

en: Follow currently selected layout
it: Segui il layout selezionato

en: Choose custom color
it: Scegli colore personalizzato

en: Use system accent color
it: Usa il colore predefinito del sistema

en: New accelerator…
it: Nuova scorciatoia

en: Use Backspace to clear
it: Usa Backspace per eliminare
